رَبَّنا ظَلَمْنا أَنْفُسَنا وَ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنا وَ تَرْحَمْنا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخاسِرين                                                                                                                                                                                                   ENGLISH       


چگونگی انتخاب واحد دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی

کد : 881

چگونگی انتخاب واحد دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تا ۲۵ شهریورماه فرصت دارند که انتخاب واحد و ثبت‌نام کنند

انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تا ۲۵ شهریورماه ادامه دارد، دانشجویان برای انتخاب واحد باید به برخی از نکات توجه کنند.

چگونگی انتخاب واحد دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا؛ با پایان تابستان، نیمسال اول تحصیلی دانشگاه‌ها آغاز می‌شود. به همین دلیل بسیاری از دانشگاه‌ها عملیات انتخاب واحد را آغاز کرده‌اند. در این میان انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز آغاز شده و دانشجویان تا ۲۵ شهریورماه فرصت دارند که انتخاب واحد و ثبت‌نام کنند.

همه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای ثبت‌نام باید به سامانه آموزشیار به نشانی http://edu.iau.ac.ir مراجعه کنند. می‌توانند از طریق منوی درخواست/ مجوز - ذیل منوی «ارسال/ پیگیری درخواست دانشجو» اقدام به ثبت درخواست انتخاب واحد کنند. برای این کار لازم است در قسمت «ارسال درخواست جدید»، طبقه‌بندی موضوع را «عملیات آموزشی دانشجو» و موضوع درخواست را «مجوز انتخاب واحد» و نیمسال درخواست را معادل «۱۴۰۰۱» قرار دهند. پس از انجام این مراحل و با انتخاب دکمه «ثبت»، درخواست مجوز انتخاب واحدترم مهر ۱۴۰۰ برای دانشجو انجام می‌شود.

پس از انجام این مراحل، دانشجویان می‌توانند از طریق منوی «ثبت‌نام دروس دانشجو» ذیل منوی «انتخاب واحد» اقدام به اخذ دروس و انتخاب واحد کنند. لازم به ذکر است دانشجویانی که در نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۳۹۹ (ترم ۳۹۹۲) انتخاب واحد داشته یا ترم مرخصی ثبت کرده‌اند، مجاز به ثبت درخواست انتخاب واحد خواهند بود.

حال برای هر یک از ورودی‌های دانشگاه برنامه زمان‌بندی در نظر گرفته شده است. ایمان عطارزاده، مدیرکل توسعه شبکه علمی هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به خبرنگار آنا می‌گوید: تمامی دانشجویان لازم است بر اساس جدول زمان‌بندی انتخاب واحد استانی اعلام شده در سایت در زمان تعیین شده برای انتخاب واحد اقدام کنند. دانشجویانی که در نوبت اول (ساعت ۸ الی ۱۴) و نیز نوبت دوم (ساعت ۱۵ الی ۲۱) موفق به انتخاب واحد نشده‌اند می‌توانند در نوبت سوم همان روز (از ساعت ۲۲ الی ۶ صبح روز بعد اقدام) به انتخاب واحد بپردازند.

سقف مجاز انتخاب واحد برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجویان همه مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی باید برای انتخاب واحد سقف مجاز را در نظر گیرند. رعایت حداقل ۱۲ واحد و حداکثر ۲۰ واحد درسی انتخابی برای مقاطع کاردانی و کارشناسی الزامی است.

دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی که میانگین نیمسال قبل آن‌ها بالاتر از ۱۷ است در صورتی که نمره مردودی نداشته و حداقل ۱۲ واحد درسی در نیمسال قبل گذرانده باشند، می‌توانند با موافقت گروه آموزشی و با استفاده از فرم مخصوص دانشجویان معدل ۱۷ به بالا تا سقف ۲۴ واحد درسی انتخاب کنند.

دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی که با گذراندن حداکثر ۲۴ واحد درسی باقیمانده فارغ‌التحصیل می‌شوند و هیچ درسی حتی برای معرفی به استاد ندارند، ترم آخر محسوب شده و می‌توانند با موافقت گروه آموزشی و با استفاده از فرم مخصوص دانشجویان ترم آخر تا سقف ۲۴ واحد درسی انتخاب کنند.


بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در شهریورماه ۱۴۰۰

آغاز عملیات واکسیناسیون دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی/ آموزش‌های حضوری از آذرماه از سرگرفته می‌شود


دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی که معدل نیمسال قبل آن‌ها کمتر از ۱۲ شده مشروط به‌حساب می‌آیند مجاز به اخذ بیش از ۱۴ واحد نیست. رعایت سقف واحد انتخابی و پیش نیاز و هم نیاز دروس برابر سرفصل مصوب رشته، الزامی است حتی اگر نرم‌افزار از انتخاب درس جلوگیری نکند. حداقل واحد انتخابی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته ۸ واحد و سقف واحد انتخابی حداکثر ۱۴ واحد است.

دانشجویان کارشناسی ارشد که قصد تمدید پایان‌نامه دارند بایستی درس ارائه شده با عنوان «پایان‌نامه (ادامه)» را انتخاب واحد کنند بدیهی است تمدید پایان‌نامه نیازی به شهریه متغیر ندارد و شهریه ثابت ‌ترم‌های تمدید پایان‌نامه مشابه‌ترم اخذ پایان‌نامه (در صورت نداشتن درس هم‌زمان با پایان‌نامه) با ضریب ۵۰ درصد محاسبه می‌شود.

دانشجویان دوره دکتری تخصصی که موفق به گذراندن امتحان جامع شده‌اند بایستی رساله خود را در ۳ ترم متوالی هر ترم به ارزش ۶ واحد درسی (مجموعاً ۱۸ واحد) (تعداد واحد رساله در برخی رشته‌ها با نظر گروه آموزشی ممکن است کمتر یا بیشتر باشد) اخذ کنند. و چنانچه ۳ ترم متوالی از اخذ رساله گذشته باشد و دانشجو قصد تمدید رساله داشته باشد بایستی درس ارائه شده با عنوان «رساله (ادامه)» به ارزش ۱۸ واحد (یا کمتر و بیشتر) را جهت تمدید رساله اخذ کنند. که این تمدید رساله فاقد شهریه متغیر بوده و شهریه ثابت با ضریب ۵۰ درصد تعلق می‌گیرد. حداقل واحد انتخابی برای دانشجویان مقطع دکتری تخصصی ۶ واحد و سقف واحد انتخابی ۱۰ واحد است.

پرداخت قسمتی از شهریه

دانشجویان قبل از انتخاب واحد باید بدهی قبلی؛ شهریه ثابت‌ترم جدید و بخشی از شهریه متغیر خود را مطابق عدد اعلام شده در منوی مدیریت ملی در سامانه آموزشیار پرداخت کنند. این امکان پس از ایجاد سرترم جدید (۴۰۰۱) از طریق ثبت درخواست انتخاب واحدترم مهر ۱۴۰۰ در سامانه آموزشیار فراهم می‌شود.

حل مشکلات سامانه آموزشیار در زمان انتخاب واحد

در روزهای اخیر مشکلاتی در زمینه انتخاب واحد دانشجویان مشاهده شده است. بر اساس اطلاعات کسب‌شده بیشترین مشکلات مربوط به مراجعات دانشجویان در ساعت‌هایی که زمان انتخاب واحد آن‌ها نیست، کندی دسترسی به سامانه، اشکالاتی در درگاه‌های پرداخت به دلیل تعداد بالای تراکنش‌ها، تراکنش‌های ناموفق که سبب عودت مبلغ به‌حساب دانشجو شده، عدم آشنایی دانشجویان با مدل درخواست سرترم، قطعی‌های موقت دسترسی به سامانه در زمان‌های پرترافیک است. این امر سبب نگرانی و نارضایتی برخی از دانشجویان شده است. عطارزاده، مدیرکل توسعه شبکه علمی هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی عنوان می‌کند: «با توجه به رصد و پایش لحظه‌ای این موارد، دانشگاه به طور دقیق آگاه و واقف به این موارد و مشکلات بوده و تمامی اهتمام خود را در برای رفع این موارد انجام می‌دهد.»

وی با اشاره به مگاپروژه آموزشیار بیان می‌کند: «مگا پروژه‌های بزرگ در این سطح در کنار مزیت‌های ایجاد شده قطعاً اشکالاتی هم دارند که مرحله به مرحله در حال رسیدگی و رفع شدن است چراکه حرکت رو به جلو برای توسعه خدمات، امکانات و قابلیت‌های سامانه در جریان بوده که انشا الله در نسخه‌های جدید سامانه عرضه خواهد شد.»تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمیرم است

  

 سرای نو آوری  | آدرس دانشگاه | نقشه هوایی دانشگاه شماره های تماس | ارتباط مستقیم با رئیس واحد |  سامانه مبدا